YAZILIM

Hosting ve Domain Nedir? Hosting ve Domain Nereden Alınır?

Salim S. - 18 Eylül 2019 - 42

Öncelikle hosting ve domaini tanımını kabaca yapalım.

Domain nedir?

Domain web sitenizi göstermek için tarayıcınız (Google Chrome, Safari, Mozilla, Internet Explorer vb.) üzerinden kolayca erişimi sağlayan ve belli bir tutar karşılığında yıllık olarak satın alınan bir isimdir. Domainler ile hosting dediğimiz serverın IPlerine yönlendirilerek sitelere erişim sağlanır.

Örneğin insanlar 94.199.200.35 bu ip adresini aklında tutması zor olur. Ama turkiyedeeniyi.com ismini aklında tutması daha kolaydır. Bu ismi belirttiğim ip adresine tanımlayarak web sitesinin erişimini akılda kalıcı ve kolay hale getirir.

Hosting nedir?

Hosting web sitenizin dosyalarını (html, css, image, js, php, pdf, word vb) tüm dünyaya paylaşmak için herkesin erişime açık bir şekilde paylaşılması için, internete açık bir bilgisayarda size ait bir klasörü paylaşması diyebiliriz. Tabi bu klasöre atılan web sitesi dosyalarınızın içine yazılan kodlar tarayıcıda göze hitap edecek şekilde ve içerisindeki bilgiyi en iyi şekilde vermek için yorumlanarak hazır hale getirilir. Tabi bunun içinde bu hizmeti sağlayan yerlerden belli tutar karşılığında yıllık veya aylık olarak kiralanıyor.

Örneğin şuan okuduğunuz bu makale bir html dosyası ve size bu bilgiyi vermek için belli bir formata getirilip hostingde paylaştım.

Hosting alırken destek hizmetinin iyi olduğu bir firmadan almanızı tavsiye ederim.

Hosting ve Domain Nereden Alınır-Alıyorum?

Ben hostingimi turhost dan domainlerimi de turhost, godaddy vb. güvenilir-kurumsal firmalardan satın alıyorum. Tabiki bu hizmeti sağlayan çok firma var, fiyat olarak ve hizmet olarak ben bunları seçiyorum. Fiyatlar her firmaya göre ve aldığınız hizmete göre değişiklik gösterebilir.  Fiyatları görmek için firmaların sitelerine girip bakabilirsiniz.

Turhost'tan hosting hizmeti almak isterseniz aşağıdaki referans linkiyle alabilirsiniz.

https://www.turhost.com/r/150599/

Ayrıca domain alacağınız firmanın aşağıda linkini verdiğim listede olmasına dikkat edin. 

https://www.icann.org/registrar-reports/accredited-list.html

Nedir bu ICANN  derseniz domain sektöründe en üst merci diyebiliriz. 

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
KABUL ET
Yükleniyor