GENEL

Kiralık araç ile kaza yaptık

Salim S. - 23 Ağustos 2019 - 40

2 aylık evliyken bayramda eşimle araç kiralayıp gezelim istedik. Sürekli araç kiraladığım İstanbul Enterprise firmasından internet üzerinden 3 günlüğüne araç kiraladım. Kiraladığım araçta orta sekmentlerde ford marka bir araçtı. Yalnız aracı almaya gittiğimde internetten seçtiğim araç olmadığı için onun bir üst sekmentte olan BMW 1 serisi araçlardan birini aynı fiyata verdiler. İyiki de BMW vermişler yoksa o kazadan nasıl çıkardık bilemem.

Araç kullanırken emniyet kemerlerinizi takmayı unutmayın. 

Bayramın 1. günü problemsiz bir şekilde kiraladığımız araçla bol bol gezdik. Bayramın 2. günü Bursa Cumalıkızık'a gidelim dedik sabah erken saatte düştük yollara. 2 saatlik yolculuğun ardından Cumalıkızık girişinde çok güzel orman bir yola girdik. Hızımız 50-60 arasında birşeydi sanırım. Yolun bazı kısımlarında tatlı virajlar vardı. Güzel güzel giderken eşim telefonu vitesin olduğu yere bırakmış birden ayağımın altına düştü o refleksle eğilip alayım dedim ama almaz olaydım refleks işte. Eğildiğim esnada o tatlı virajlardan birine denk gelmişiz. Godoslama ağacın birine benim olduğum taraftan (aracı ben kullanıyorum), burundan girdik, frene bile basma fırsatım olmadı. Allah'tan karşı taraftan araç gelmiyordu. Düşünsenize sizin yüzünüzden birbaşkasına zarar geliyor Allah korudu bizi. 

Neyse araçta ne kadar airbag varsa hepsi patladı. Arabanın içi toz bulutu oldu resmen. 20 yıldırda araç kullanıyorum ilk defa başıma böyle birşey geldi. Allah kimsenin başına vermesin çok kötü bir psikoloji. Bir yandan eşime birşey oldu korkusu, bir yandan kiralık araç ben ne yapıcam şimdi korkusu iyice aptallaştım. BMW lerde kazalar için akıllı acil durum çağrısı varmış direk hoparlörlerdan bir ablamızın sesi "Efendim kaza yaptınız sizde birşey var mı? iyimisiniz?" derken kaza yaptığımı yeni yeni idrak ettim. Çok şükür eşiminde benimde kemerlerimiz takılıydı biraz kemerlerin denk geldiği yerlerde ağrılar ve ufak çarpmanın etkisiyle oluşan sıyrık dışında birşeyimiz yoktu. 

Hoparlörden halen ablanın sesi geliyordu. Biraz toparladım kendimi ablaya cevap verdim. Abla araçta ki GPS ten bulunduğumuz konuma ambulans ve polisi yönlendirdi. Polis ve ambulans gelene kadarda telefonda hatta bekledi sağolsun. Bende araç kiralarken bana verdikleri numarayı aradım. Dedim böyle böyle kaza yaptım. Sordular işte geçmiş olsun siz iyimisiniz yaralanma falan var mı? Aracın durumu nasıl, tek taraflı kaza mı?, alkol var mı? Bende anlattım herşeyi. Beni rahatlatacak birşey söylemelerini istiyorum. Alkol var mı dediler yok dedim o zaman %90 kasko karşılar dediler. Çekici için bir numara verdiler aradım geldi 1 saat içinde. Polis ve ambulansta çekici gelmeden geldiler. Polislere olayı anlattım kaza raporunu tuttuk. Çekicide gelmiş oldu o sırada aracı yükledi gitti. Bayram olduğu içinde bursada Enterprise'ın şubelerinde bize verecekleri bir araç yoktu. Yakınımızı aradık sağolsun geldi aldılar bizi o şokla gezmeyide ihmal etmedik.

Akşamına İstanbul'a geri döndük. Bayram bitti ilk iş gününde deli gibi araç kiraladığım yeri arıyorum. Rapor sonuçlandı mı bana parasal yönden bir şey yansıyacak mı? 

Düşünsenize yeni evlenmişim borcum var birde bu aracın kaza masrafını bana yansıtırlarsa ben bittim. Tamam çok şükür bize birşey olmadı ama araçta ki tüm airbagler patladı, arabanın sol önü yok, yürüyecek durumda değil bir ton masraf çıkartırlar bana diye korktum açıkçası. 

Neyse ki 3-4 hafta sonra kaza raporu çıktı araç perte ayrılmış. Kasko masrafları karşılamış bize parasal yönden hiçbirşey yansıtmadılar.

İşin özeti siz siz olun güvenilir ve kurumsal firmalardan araç kiralayın. Kaza geliyorum demez. Merdiven altı firmalarla senetle araç kiraladığımı düşünsenize. Belkide imzaladığım o senetle bana sıfır araba aldırırlar canımız yanardı.

Türkiye'de bu işi hakkıyla yapan firma azdır. Size önerim biraz pahalı olsun ama kurumsal firmalardan araç kiralayın.

Sağlıcakla kalın...

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
KABUL ET
Yükleniyor