TEKNOLOJİ

Ücretsiz Virüs Programı

Salim S. - 20 Eylül 2019 - 46

Evet yanlış duymadınız ücretsiz virüs programı, bu programın adı Microsoft Security Essentials’dır.

Bu program Microsoft tarafından geliştirilen bilgisayarınızı kötü yazılımlardan koruma amacıyla oluşturulan antivirüs yazılımıdır.

Ben yıllardır bu programı kullanıyorum. Gereksiz virüs programlarına onca paralar vermeyin. 

Yapmanız gereken aşağıda ki linke tıklayıp bilgisayarınız destekliyorsa programı indirip kurmanız. Sistem gereksinimlerini aşağıda paylaşacağım linkte görebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=5201

Peki artık bilgisayarım güvende mi?

Tabiki de hayır. Bir virüs programı her virüsü bulacak diye bir şey yok. O virüs türü, tipi kullandığınız virüs programının veri tabanında-hafızasında-kayıtlarında yoksa bilgisayarınız risk altındadır. Ne yapmanız gerekiyor düzenli olarak virüs programınızı güncellemeniz gerekiyor ki veri tabanında yeni virüsler varsa tanısın.

En basit yolla virüs programında güncelleme yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım size.

Virüsten korunmak için başka neler yapmalıyım veya yapmamalıyım?

Bilinçli kullanıcı olun. Bilinçli kullanıcı derken ne demek istediğimi merak ettiniz değil mi? O halde okumaya devam edin. Bilinçli kullanıcı her an her şeyden bilgisayarıma virüs bulaşır modunda olur. 

Mesela;

  • Her internet sitesine girmeyin. Adı saçma sapan olan uzantılarını bilmediğiniz web sitelerine girmeyin.
  • İnternette web sayfalarını gezerken her linke tıklamayın,
  • İnternette her dosyayı indirmeyin,
  • Olaki işinize yarayacak bir dosya indirmeniz gerekiyor, genelde zipli veya rarlı olur açmadan önce virüs programınızla tarayın,
  • Her usb belleği, hafıza kartını bilgisayarınıza takmayın,
  • Tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmayın direk silin, ilginizi çekebilecek o kadar güzel mail konusu yazıyorlar ki açmadan duramıyoruz merakınızı bir kenara itin,
  • Bilgisayarınıza program kurarken her aşamayı okuyun, gereksiz programlar, eklentiler kurmayın. Tiklediğiniz yerlerde şu programı kur diye onay vermiş oluyorsunuz.

İnternetten faydalanın ama doğru bir şekilde kullanın…

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
KABUL ET
Yükleniyor